دانلود(دانلود تحقیق تاریخچه شرکت نفت)

دانلود تحقیق تاریخچه شرکت نفت|دانلود|اِی دابلیو|40205440|تاریخچه شرکت نفت,شرکت نفت,نحوه توزیع و پخش فرآورده های نفتی,پیدایش نفت در ایران,فرآورده های نفتی پالایشگاه
با سلام و درود خدمت خدمت شما پژوهشگر عزیز در این مطلب از سایت فایل با عنوان دانلود تحقیق تاریخچه شرکت نفت هم اکنون آماده دریافت می باشد برای مشاهده جزئیات فایل به ادامه مطلب مراجعه نمایید .

تاریخچه شرکت نفت

مقدمه

پس از اعطای امتیاز استخراج و بهره برداری از نفت سراسر ایران – به غیر از 5 استان شمالی – در سال 1280 هـ .ش (1901 میلادی) از سوی مظفر الدین شاه قاجار به ویلیام ناكس دارسی انگلیسی ، اولین چاه نفت در منطقه مسجد سلیمان واقع در استان خوزستان در سال 1287 هـ . ش. (1908 میلادی) حفر شد.

به دنبال آن ، در سال 1288 هـ . ش. (1909 میلادی) عملیات احداث اولین پالایشگاه ایران در شهر آبادان، توسط " شركت نفت انگلیس / پرشیا" آغاز شد.

با احداث پالایشگاه آبادان ، توزیع نفت خام ایران آغاز و اولین محموله در سال 1912 میلادی به خارج از كشور صادر شد.

تاریخچه توزیع و پخش نفت و فرآورده های نفتی در خارج و داخل كشور به سه دوره متفاوت تقسیممی شود:

  • دوره فعالیت "شركت نفت انگلیس / پرشیا" – سال های 1312- 1287 هـ . ش (1933- 1908 میلادی)
  • در این دوره هیات مدیره و مدیر عامل " شركت نفت انگلیس / پرشیا" بر تمام شئون صنعت نفت ایران اعم از فعالیت های اكتشافی ، استخراج ، استحصال ، انتقال ، پالایش ، پخش و صدور نفت خام و فرآورده های نفتی اشراف و نظارت مستقیم داشته است. این شركت ضمن حفظ استیلای انحصاری خود بر پست های كلیدی و مراكز تصمیم گیری ، از سپردن مسئولیت به ویژه مسئولیت های استراتژیك به عناصر غیر انگلیسی اجتناب می كرده است.در این دوره عمدتا" بر صدور نفت و فرآورده های نفتی و توزیع انها در بازارهای بین المللی تاكید می شده و در داخل ایران تلاش چندانی در گسترش توزیع و پخش معمول نگردیده است.

    با بازگشایی راههای ارتباطی ، در اواخر سال های جنگ جهانی اول ( 1291- 1293 هـ .ش./1918- 1914 میلادی) ، در غرب ایران چارپایانی چون الاغ و استر كه پیش از آن در حمل با در خدمت انسان بودند، به تدریج جای خود را به وسائط نقلیه موتوری دادند. بنابراین ، تقاضا برای بنزین و گازوئیل افزایش یافت و به دنبال آن ، پالایشگاهی د رمنطقه كرمانشاه به منظور تصفیه نفت خام و تامین فرآورده های مورد نیاز مناطق غرب و شمال غرب كشور، در سال 1312 هـ .ش. (1933 میلادی) در 5 كیلومتری شمال غرب شهر كرمانشاه تاسیس گردید. پالایشگاه كرمانشاه نفت خام را به بنزین ، نفت چراغ و گاز مبدل می ساخت. این فرآورده ها در ابتدا به وسیله تانكرهای حمل سوخت و به صورت فله به شمال غرب ایران ارسال می شد. علاوه بر آن ، بخشی از محصولات پالایشگاه نیز به صورت مظروف در پیت های 18 لیتری توزیع می شد. نفت خام مورد نیاز این پالایشگاه نیز از طریق یك خط لوله چهار اینچی و از آبادان / اهواز تامین می شد. البته بخشی از نفت خام پالایشگاه از منابع خارج و از عراق تامین می گردید.

    در حالی كه فرآورده های نفتی پالایشگاه كرمانشاه به طور عمده در جهت تامین مصارف داخل كشور توزیع می شد، بخش اعظم فرآورده های پالایشگاه آبادان به خارج از كشور صادر می شد.

  • از سال 1312 هـ . ش.(1933 میلادی) تا نهضت ملی شدن صنعت نفت

  • مطالب دیگر:
    پاورپوینت آموزش صفحه 33 ریاضی پنجم ابتدایی تقسیم کسر در عددپاورپوینت آموزش ریاضی پنجم ابتدایی ضرب کسرپاورپوینت آموزش مطالعات اجتماعی پنجم ابتدایی مبحث منابع آب ایرانپاورپوینت سيستم مديريت امنيت اطلاعاتپاورپوینت تجارت خارجی ایرانپاورپوینت نحوه تهيه طرح‌ های کسب و کار در پروژه‌ های نانوتكنولوژیپاورپوینت آموزش دیابتپاورپوینت تعامل روابط عمومی و رسانهپاورپوینت انواع موتورهای دی سیپاورپوینت اثر معنویت بر پیشگیری از بیماری هاپاورپوینت آموزش مجازی غذا و تغذیهپاورپوینت عوامل دخیل در حوادث ناشی از کارپاورپوینت آشنایی با مفاهیم بازار سرمایه و بورس اوراق بهادارپاورپوینت ضربه به سرپاورپوینت مزایا و مسئولیت های مالک حق فرانچایزپاورپوینت اصول مديريت و تئوری سازمانپاورپوینت نظام پذیرش و بررسی پیشنهادها در وزارت جهاد كشاورزیپاورپوینت پردازش تصویر به کمک پردازنده اصلی سیستمپاورپوینت مراحل تصمیم گیری در ترکپاورپوینت آموزش تدریس خط تقارنپاورپوینت شبکه عصبیپاورپوینت آموزش تدریس حرف ﻧ  ن فارسی ابتداییپاورپوینت روانشناسی شخصیت مدیران و کارکنانپاورپوینت اصول تغذیه در ماه مبارک رمضانپاورپوینت آموزش تدریس فصل پنجم ریاضی دوم - اندازه گیری